Egészséges ételek és hasznos tippek a mindennapi energiához és a jó közérzethez!

Ásvány

Frissítve: 2020. január 23., 14:38

A cink hatása, hiánya, túladagolása és forrásai

Ha fontos számodra az immunrendszered erősítése, de nem tudod, milyen élettani hatásai vannak, vagy milyen ételekben található meg a cink, ez az írás Neked szól.

A cink olyan ásványi mikroelem, amelyre napi rendszerességgel, de csak nagyon kis mennyiségben (legfeljebb 40 mg) van szükség az étrendben.

Kutatások bizonyítják, hogy ha a szervezet növekedéséről van szó, a cink az egyik legfontosabb összetevő az étrendben, de emellett olyan kulcsfontosságú funkciókhoz is szükséges, mint a genetikai aktivitás szabályozása, illetve a szénhidrát-anyagcsere és a vércukorszint egyensúlyának fenntartása.

1. A cink kedvező hatásai

A cink számos genetikai tevékenység fontos szabályozója. A szervezeted sejtjeiben lévő sejtmagokban körülbelül 100 ezer gén található. Ezek a gének utasítják a sejtet különböző funkciókra, és a sejteknek minden helyzetben képesnek kell lenniük értelmezni ezeket a genetikai utasításokat. Ebben tölt be elengedhetetlen szerepet a cink, és ha az étrendben nem található megfelelő mennyiségű cink, akkor a sejtek tévesen értelmezhetik vagy figyelmen kívül hagyhatják a génektől származó információkat.

A szervezet cinkháztartása elsősorban a csontokban és fogakban található, de jelen van az izmokban, a bőrben, a májban és a férfi nemi szervekben is.

A hasnyálmirigy által termelt inzulin a vércukor sejtekbe történő beépítéséhez szükséges. A sejtjeink inzulinra adott válaszát inzulinválasznak hívjuk, és ha az étrendünkben nincs megfelelő mennyiségű cink, az inzulinválasz csökken, és a vércukorszint stabilizálása egyre nehezebbé válik. A cink az anyagcseréd sebességét szintén befolyásolja: ha a szervezetben csökken a cink mennyisége, az anyagcsere lelassul.

A cink a gustin nevű fehérjével együtt közvetlenül vesz részt az ízérzékelés kialakításában, kettejük kapcsolata szükséges az ízérzékelés megfelelő működéshez. A cink és az ízérzékelés közti kapcsolat miatt – illetve mivel az ízlelés és a szaglás oly szorosan kapcsolódik egymáshoz – a csökkent ízérzékelés és szaglás a cinkhiány gyakori tünete.

1.1. További kedvező hatások

Számos immunsejted optimális működése függ a cinktől. Különösen a gyermekek esetében igaz ez, kutatások bizonyítják, hogy a cinkhiány negatív hatással van a fehérvérsejtek számára és a szervezet immunválaszára, míg a cink utólagos pótlása helyreállítja az optimális egyensúlyt.

A cink többek között az alábbi egészségügyi problémák megelőzésében vagy kezelésében játszik komoly szerepet:

  • Pattanások
  • Alkoholizmus
  • Alzheimer-kór
  • Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás
  • Megfázás, influenza
  • Cukorbetegség
  • Epilepszia
  • HIV/AIDS
  • Terméketlenség (férfiaknál)
  • Gyulladásos bélbetegségek
  • Pikkelysömör
  • Időskori szürkehályog

A lényeg:

A cink egyensúlyban tartja a vércukorszintet (az inzulinhormon alkotóeleme), védi az immunrendszert (megfelelő ellátottság mellett megelőzhetők a megfázásos, influenzás megbetegedések), stabilizálja az anyagcserét, és támogatja a kiváló szaglás- és ízérzékelést. Ezen kívül részt vesz az anyagcsere folyamatokban, az enzimek aktiváló anyagaként tevékenykedik, a bőr védelmében gyorsítja a sebgyógyulást, csillapítja az ekcémás tüneteket, valamint elősegíti a nemi mirigyek működését.

2. A cink túladagolása

A cinkbevitel megengedhető felső határértéke 40 milligramm naponta (19 évesnél idősebb felnőtteknél).

Túladagolás esetén a következő tünetek jelentkezhetnek: fémes és keserű szájíz, gyomorfájdalom, hányinger, hányás, görcsök és véres hasmenés.

3. A cink interakciója más vitaminokkal és ásványi anyagokkal

Mérsékelt adagban (18-20 milligramm) történő bevitele esetén is a cink korlátozza a szervezet rézellátását, kivéve ha az étrended rézben gazdag tápanyagokat tartalmaz. Ha kevés kalciumot viszel be a szervezetbe, viszont a cinkbevitel magas, akkor a cink a kalcium bélből történő felszívódását is megnehezíti.

A fenti negatív interakciókkal szemben viszont a cink kedvezően hat például az A-vitaminra, amelynek a szervezetben történő szállítása és szükség szerinti mobilizálása cink nélkül nem lenne kellően hatékony.

4. Tünetek a cink hiánya esetén

  • Csökkent ízérzékelés és szaglás
  • Étvágytalanság
  • Növekedési zavar gyermekeknél
  • Depresszió
  • Gyakori megfázások és fertőzések

5. A cink természetes forrásai

A borjúmáj, a shiitake gomba, a spenót és a szarvashús kiemelkedő cinkforrás, de hasonlóan jó a spárga, a mángold, a kagyló, a bárányhús, a marhahús, a juharszirup, a rák, a zöldborsó, a joghurt, a zab, a tökmag, a szezámmag, a pulykahús és a tönköly is.

Cinkben gazdag további ételeket és recepteket a 33 kedvenc recept című könyvben találsz »

6. A cink napi szükséglete

A cink ajánlott napi bevitele az életkor függvényében a következőképpen alakul:

ÉletkorMennyiség
Gyermekek (0-6 hónap)2 mg
Gyermekek (6-12 hónap)3 mg
Gyermekek (1-3 év)3 mg
Gyermekek (4-8 év)5 mg
Gyermekek (9-13 év)8 mg
14 évesnél idősebb férfiak11 mg
14-18 éves nők9 mg
19 évesnél idősebb nők8 mg
18 évesnél fiatalabb terhes nők12 mg
19 évesnél idősebb terhes nők11 mg
18 évesnél fiatalabb szoptató nők13 mg
19 évesnél idősebb szoptató nők12 mg

Neked mi a véleményed a cinkről? Volt már rá szükséged valaha? Írd meg a tapasztalataidat kommentben!

Forrásjegyzék

Robert C. Atkins: Dr. Atkins’ Vita-Nutrient Solution: Nature’s Answer to Drugs, Touchstone; 1st Fireside Ed edition, 1999.
Phyllis A. Balch: Prescription for Nutritional Healing, Avery Trade; 5 Rev Upd edition, 2010
Earl Mindell: Earl Mindell’s New Vitamin Bible, Grand Central Life & Style; Rev Upd edition, 2011

  • Hasznos ez az írás?
  • Igen   Nem

A szerzőről

Kiss Gábor

Kiss Gábor A mediterrán életmód elkötelezett híve, 2008 óta törekszik az egészségtudatos életre. Azóta, ha csak teheti, mindent elolvas a témában, és két saját könyve is megjelent az életmódváltásról. Ki nem állhatja a szenzációhajhász, tudománytalan zagyvaságokat és a hazug marketinggel profitot elérő cégeket. Szeret a konyhában improvizálni, egészséges finomságokat alkotni. Bár nem mindig sikerül, de igyekszik időt találni a sportra, meditálásra, aktív életre. Mindemellett érdeklődéssel követi a modern táplálkozástudomány és a pozitív pszichológia legújabb eredményeit. És ha úgy van kedve, előszeretettel osztja meg tapasztalatait és gondolatait a Dietless olvasóival. Írj Gábornak levelet az e-mail címére: gabor@dietless.hu.

Ha tetszett az írás, szavazz!

4.4 (87.69%) 221 szavazat


  • Stefanidu Janula szerint:

    2015 novemberben megfáztam 1 hónapig voltam beteg és amikor kijöttem belőle nem éreztem szagokat és ízeket. kivétel a sós, édes és savanyú. Az éget szagot sem érzem. Többször elégett a sütőben az étel pedig ott voltam a konyhában. Elkezdtem a cinket szedni, (naponta fél tabletta). Meddig szedhetem?

    • Kiss Gábor szerint:

      Szia!

      A kezelőorvossal lenne érdemes egyeztetni a cink adagolásával kapcsolatban.

      Mindazonáltal a fenti táblázatban szereplő napi ajánlott beviteli értékek biztonságosnak tekinthetők (orvosi ellenjavallat hiányában érdemes havonta 1 hét szünetet tartani, majd újrakezdeni a kúrát).

      Remélem, tudtam segíteni!

      • Ilona Varga szerint:

        köszönöm továbi szép napot

    • Kriston Sándorné szerint:

      Gyümölcs, zöldség helyettesíti, fölösleges szerintem

    • Eördög Erzsébet szerint:

      Én is szedem sokkal energikusab vagyok

    • Zoli szerint:

      Biztos kovidos voltál

      • Terézia szerint:

        2015-ben már jelen volt a COVID?

    • Asos zoltan szerint:

      Hanynapig szete

      • Tóth László szerint:

        Hány napig szedte?

      • Tóth László szerint:

        Inkább így:

    • Asoszoltán szerint:

      Kerdesem menyi ideigkel szedni a cinket es eleg a feleoreis koszonom szia

  • Lenke Kiss szerint:

    Az. utóbbi 3 évben egyszer mindig elkap egy influenza szerű megfàzàsos betegség! Hosszú ideig tart gyógyulàsom! Lehet cink hiànyàra hívatkozni?

  • Kiss Gábor szerint:

    Lehet, de nem feltétlenül ez az oka. A téli időszakban sokunknak legyengül az immunrendszere, ezért olyan sok ilyenkor az influenzás megbetegedés.

    A cink az immunrendszert erősíti (főleg C-vitaminnal párosítva), ezért segíthet az influenza megelőzésében/kezelésében, de nyilván nem helyettesíti az orvos által felírt gyógyszereket.

  • Ilona Varga szerint:

    cukor beteg vagyok én is szedem a cinket és a kromot viszont nem veszem észre hogy fogynék nem eszem egyáltalán cukrot mit kell tenem hogy legaláb egy pár kg leadjak köszönöm

    • Kiss Gábor szerint:

      Szia!

      Az egészséges táplálkozásra való átállás és a fogyás kis lépésekben, fokozatosan és tartósan történjen. A porokat és a pirulákat egyelőre felejtsd el, tartós fogyást elérni az egészséged megőrzése mellett csak tudatos életmódváltással lehet. Érdemes egyeztetni a kezelőorvosoddal is, hogy nincsen-e esetleg szervi vagy hormonális oka a túlsúlynak. Bármit ehetsz, ami orvosilag nem ellenjavallt, csak figyelj oda a mértékletességre.

      Ehetsz bármilyen húst, az elhízás általában nem a zsíros ételek, hanem az alacsony tápértékű szénhidrátok túlfogyasztása (pl. péksütemények, édességek, fehér kenyér, pizzák, cukrozott italok, kóla, stb.) miatt következik be. Csökkentsd fokozatosan ezeknek a fogyasztását, és máris sokat tettél az egészséged érdekében. Ha mindezt még némi testmozgással is párosítod (pl. séta, kertészkedés, házimunka, tánc, játék a gyerekekkel/unokákkal), jó úton vagy a biztos fogyás felé.

      A mesterséges édesítőszer jobb egy fokkal, mint a normál kristálycukor, de én ezt is elhagynám. Vagy legalábbis helyettesíteném egy részét pl. fahéjjal, vaníliával, kis mézzel. Sok gyümölcs alapból édes a bennük lévő gyümölcscukornak köszönhetően.

      Delikátot csak mértékkel használj, ne feledd, ebben is hozzáadott cukor van (konkrétan 100 g-ból 14 g), és 68%-a só. Ha magas vérnyomásod van, ezzel sokat fűszerezni nem biztos, hogy jó ötlet.

      Ajánlott zsiradékok, amivel érdemes főzni-sütni: libazsír, kacsazsír, vaj, ghi, kókuszzsír, olívaolaj. A margarint és a napraforgóolajat kerüld, mert nem bírják a hevítést, és a tápértékük alacsony.

      Én is nagyon szeretem az édességeket, és tudom, hogy baromira nehéz ellenállni nekik. Különösen nehezen tudok ellenállni a lekváros és a túrós palacsintának. De! Mindez önfegyelem és mértékletesség kérdése. Nem kell megvonnod magadtól minden csokit vagy süteményt, csak próbálj kevese(bbe)t enni belőlük.

      Próbáld néha kiváltani a normál táblacsokit magas (legalább 75 %-os) kakaótartalmú csokival, ami kevésbé édes és laktatóbb is. Vagy fogyassz sok gyümölcsöt, amelyek alapból édesek és tele vannak vitaminnal (például alma, eper, málna, áfonya, cseresznye, meggy, körte, szőlő).

      Ami még szintén bevált nálam: egyél nassként diót, mandulát, mogyorót, tökmagot, kesudiót (ezek laktatóak és tele vannak egészséges zsírokkal).

      És még valami: ha nagyon megkívánsz egy szelet süteményt, akkor ne kínozd magad, edd meg. Csak tudd, hogy hol a határ, és mondjuk hetente forduljon elő egyszer, ne naponta.

      A legideálisabb ételek azok, amelyeknek a tápanyagsűrűsége magas, vagyis egyetlen kalóriára vetítve magas a tápanyagtartalmuk (pl. sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak). Például egy alma-répa-eper saláta kalóriatartalma minimális, és tele van vitaminnal. Ezzel szemben egy szelet pizza kalóriatartalma nagyon sok ahhoz képest, hogy a tápanyagtartalma a nullát közelíti. Tehát egy étel kiválasztásakor azt érdemes nézni, hogy milyen tápanyag- és kalóriaaránya.

      Remélem, tudtam segíteni!

      • Judit Schwarcz szerint:

        Ezek miatt a dolgok miatt nem hízok én! 😀

        • Ildikó Takács Gáborné szerint:

          De jó Neked……….

    • Beáta Kirilla szerint:

      Hallottál már arról hogy anyagcsere típus és hormon típus? Egy remek dietetikus olyan személyre szabott étrendet tud neked kézsíteni tesztek kitöltése és típusod , meghatározása utan ami biztos sikerhez vezethet. Én 2 hónapja csinálómé nagyon elégedett vagyok persze edzésre is járok A személyi edzőm mind a mwgfelelő étrendet mind az edzéstervet személyre szabottan adja. 2 hónap alatt megtanulhatja bárki hoyg mi a legelőnyösebb számára és hidd el nem kerül annyiba amennyibe a betegek gyógyszerel. Ez szimplán PREVENCIÓ😎

    • maria szerint:

      Szerintem mozgás nélkül nem megy igaz ez nemcsak túlsulyosoknak rossz hir …

  • Agnes szerint:

    Amióta napi 15 mg cinket szedek nem voltam megfázva, nem voltam influenzás. Azóta herpeszem sem volt egyszer sem! A horzsolások, sebek pár nap alatt begyógyulnak. 2 műtétem után olyan gyorsan gyógyultak a műtéti sebek, hogy sajnos a varratszedés fájdalmas volt mert túlgyógyultak a sebek 🙂

  • Kovács Györgyi szerint:

    Hullott a hajam, s nekem emiatt ajánlották a cinket

  • Oberritter Ferenc szerint:

    A száj szélek elrepednek ,fáj néha vérzik,
    több napig tart majd elmúlik és újra kiújul.
    Nem herpeszről van szó.Mi okoz a ezeket a tüneteket?

  • László Horváth szerint:

    Érdekes infók, köszönöm. Az új Jutavit C-vitaminban az 1500 mg C vitamin mellett 15mg cink van. Ez akkor Ön9k szerint túladagolt?

    • Károsy Géza szerint:

      Az említett termékben cink-oxid van, ami a lehető legpocsékabb. Kb 2-5%-a szívódik fel. A legjobbak: cink pikolinát, cink glükonát, cink orotát. Ezek szerves kötésű cink készítmények. Külön, éhgyomorra szedni ezek egyikét a legjobb. Hányingered lehet a bevétel után pár perccel, de egy pohár víz megolgja.

  • Velkei Inez szerint:

    Üdv!
    Több,mint 10 évig szedtem giga dózis, napi 50-60 mg cinket,hogy erős legyen az immunrendszerem.Néhány hónappal ezelőtt jelentkezett nálam erős szédülés,hányinger,keserű/lepedékes nyelv,fémes szájíz,bizonytalan gyomor-bél fájdalommal.Szérum cink vizsgálat nagyon magas,felső értéktől jelentősen magasabb cink szintet mértek.
    3 hónapja szigorú diétán vagyok,kiiktattam a cink tartalmú élelmiszereket,hogy minél gyorsabban ürüljön és ne emelkedjen tovább.
    Amit szeretnék megkérdezni,hogy a felesleg mennyi idő alatt ürül ki(sehol nem találok erre vonatkozó információt a neten)
    Így 3 hónap diéta után a szédülésem szinte teljesen negszűnt,viszont a beleim még mindig nagyon érzékenyek,gyakori a hasmenés.
    Mi a tapasztalat?Mennyi idő alatt ürül ki a szervekből,szövetekből,vérből az ilyen nagyobb mennyiség?
    A háziorvosom nem tudott érdemben segíteni,mivel kevés még az ilyen jellegű tapasztalat.
    Előre is köszönöm,ha tud információval segíteni:-)

  • Sarolta Horilla szerint:

    Egy 97 eves neninel irt fol a doktor 220 mg cink-et es el ajultam mikor le vettem a pamperst gtele volt veres kakival megijettem szornyen szeretnem tudni hogy ez tuladagolas volt szeretnek egy valaszt kapni enszerintem itt a problema a cinkel

  • Mókos János szerint:

    Hosszú évek óta évente többször is megfáztam és influenzás lettem. A szaglásom szintén évek óta szóra sem érdemes… Volt. Olvastam a cink hatásairól és vásároltam 3 havi adagra elegendő cink glutamát tablettát és elkezdtem szedni. A székletemmel sem volt minden rendben. Nos, ezidáig már három hónapja júraszerűen szefem a cinket, és látványosan pozitív az eredmíny: a székletem rendben, szaglásom visszatért, igaz, nem 100%, de kb 90. Bizton állíthatom, nálam kiváló eredménnyel zárul a kúra. Ja, és még nem mondtam, hogy november közepére már kétszer kellett volna jó alaposan megfáznom, de ezidáig nem fáztam meg.

  • Erzsebet szerint:

    A protézis ragasztó is tartalmaz cinket, Blendadent, okozhat túladagolást?

    • maria szerint:

      A protezis ragaszto nekem bélfájdalmat hányingert okozott szerintem marhára nem jó mert folyton eszegeti akinek muszaj.Most a ferjem kinlodik es nem hiszi el hogy attol van.A belbakteriumflorat tonkreteszi es ugyanez vonatkozik a fogtisztitokra is.

    • maria szerint:

      Szerintem nemcsak a cink de igen lehetseges.

  • maria szerint:

    Torokfájásra vettem be egy tablettát szerves cinket este.Reggelre semmiféle fájdalom nem volt és ezt nem azért mondom mert vitaminlobbi vagyok hanem mert igaz.Nálam ez elég meggyőző.De azt azért hozzá kell gondolni nem vagyunk egyformák lehet ez csak nekem működött nem tudok sajnos bizonyítékkal élni nincs laborvizsgálatom mennyi a cink bennem .

  • Mészáros Sándorné szerint:

    egyszerre szedek jutavt c -t amibe van cink (15mg) és másik vitamint amiben szintén van cink(10mg) nem sok ez egyszerre?

  • Takács Anna szerint:

    A cinkhiányt jelzi a köröm hosszanti csíkozottsága is!

  • Eniko szerint:

    Üdv! Èn azt szeretnèm kérdezni hogy lehet e szedni cinket vérhigìtò gyògyszer szedèse mellett?köszönöm szépen a válaszokat.😊

  • Nagy józsefné szerint:

    És mi a helyzet idős korban !!! Mennyi lehet a szüksége a szervezetnek cinkből???

  • Varga Ernő szerint:

    65-75 között mennyi a napi adag

  • Kéri Józsefné szerint:

    Napi 35mg. szerves cink bevitel, nem ártalmas ❓67 évesnek,

  • Moncsika szerint:

    A magas cinket hogy lehet csökkenteni,mert erről nem találtam semmilyen írást,sem étrendet.

  • Toth Krisztina szerint:

    Pajzsmirigy alulmukodesre jo hatassal van ra? Es mennyi a megfelelo bevitele?

  • Tünde szerint:

    Kedves Gábor! 13 éves lányomnak a száj körüli pattanások miatt Cink-kúrát javasolt a gyerekorvos, fél évig, napi 2 tablettával. Ez a mennyiség meglehetősen több a cikkben leírtakhoz képest. (Figyelembe véve a forgalomban lévő készítmények tablettánkénti cink tartalmát.) Mi lehet a jó megoldás?

  • Mintamenü ínyenceknek: 3 egészséges és egyszerű recept

    Mintamenü ínyenceknek: 3 egészséges és egyszerű receptÖtleteket keresel egészséges ételek készítéséhez? Ínyenc vagy, de kevés az időd a főzőcskézésre?

    Töltsd le és teszteld ezt a mintamenüt, amely három egészséges és egyszerű receptet tartalmaz!

    Az ingyenes mintamenü összeállításakor a szokásos szempontokat vettem figyelembe:

    - Egyszerűség: változatos ételek és ínycsiklandó finomságok minimális konyhabűvészkedéssel (átlagosan 10-30 perc)

    - Tápérték/kalória arány: a lehető legtöbb vitamin és ásványi anyag alacsony kalóriatartalom mellett

    - Egyensúly: fehérje, szénhidrát és zsír optimális egyensúlya

    - Természetes ételek: sok-sok zöldség és gyümölcs

    Ingyenes mintamenü letöltése »


    A mindennapi energia és a jó közérzet titkát keresed?

    33 kedvenc recept: helyes táplálkozás egyszerűenMegtalálod a 33 kedvenc recept új és átdolgozott kiadásában:

    - 33 egészséges recept étvágygerjesztően ínycsiklandó és színes fotókkal 178 oldalon

    - 29 oldalas bevezetés az egészséges táplálkozásba, valamint a zöldségek és gyümölcsök világába

    - Zöldség és/vagy gyümölcs alapú receptek változatosan

    - Prémium fűszerkombinációk, amelyek jól kiegészítik egymást (próbáld ki, majd meglátod)

    - Semmi sznobéria: egyszerű, egészséges, olcsó és finom receptek a mindennapi energiához és a jó közérzethez

    INGYENES BÓNUSZOK:

    - Havi bevásárlólista, amelyet böngészhetsz a számítógépen, magaddal vihetsz a mobilodon, vagy egyszerűen kinyomtathatod, és firkálhatsz rá

    - Útmutató a GI-hez, amelyből megtudhatod, hogy egy adott élelmiszer milyen gyorsan és mennyire tartósan emeli meg a vércukorszintedet


    Dietless Akadémia: életmódváltás egyszerűen

    Dietless Akadémia: online tanfolyamok egyszerűen

    Fedezd fel a Dietless Akadémiát, és sajátítsd el az egészséges táplálkozás és a mediterrán életmód naprakész tudományát online:

    - Praktikus online tanfolyamok és oktatóanyagok a mindennapi energiához és a jó közérzethez

    - Rövid és áttekinthető leckék a hatékony tanulásért

    - Azonnali értékelés a kvízek után, játékos tesztek és feladatok a tudásod elmélyítéséért

    - Letölthető segédanyagok (táplálkozási útmutatók, ellenőrzőlisták, táblázatok, bevásárlólista, stb)

    - Azonnal alkalmazható, valódi tudás

    Kérj értesítőt, és szólunk, amint lesznek új szabad helyek.


    • Mintamenü ínyenceknek

      Mintamenü ínyenceknekÖtleteket keresel egészséges ételek készítéséhez? Ínyenc vagy, de kevés az időd a főzőcskézésre?

      Töltsd le és teszteld az ingyenes mintamenüt, amely három egészséges és egyszerű receptet tartalmaz. Tovább »

    • Dietless Akadémia

      Dietless Akadémia tanfolyamok
    • Vélemények

      Vélemények

    >